4 Saat Aralı Bebek Beslenme Programı

Dört saat aralı beslenmede başka hangi programı se­çebilirsiniz?
Dört saat aralı beslenmelerde en yaygın programın şu olduğunu söylemiştim: saat 6’da – 10’da – 14’de – 18’de – 22’de 2’de. Başka saatlerde olmaz mı? Bebek muhalefet etmediği takdirde tabiî olur. O zaman yine en yaygın olarak uygulanan prog­ram şudur: Saat 7-11-15-23-3. Bunun tek olumsuz yanı, bebeklerin çoğunun gece beslenmelerini hiç hesaba katmayıp saat 5 ilâ 6 arasında uyanmakta ısrar etmeleridir. Bazı şanslı annelerin bebekleri saat 10 – 14 – 18. – 22 şeklindeki klasik prog­ramdan sonra ilk emzik için sabahın saat 7’sine kadar uslu uslu beklerler. Bu sistem de iyidir tabiî.
Üç saat aralı beslenme. Eğer bebeğiniz, doyuncaya ka­dar süt içtiği halde gündüzleri üç saat arayla uyanıyorsa, bir sü­re için uç saat aralı beslenmeyi uygulayabilirsiniz,

Genellikle üç saat aralı beslenmeye ihtiyacı olanlar, ağırlık­ları üç kilonun altında olan bebeklerdir. Fakat bu da kesin bir kural olamaz. 2 kilo 750 gramlık kimi bebekler dört saat aray­la beslenmek isterler. Kimi 3,5 kiloluk bebekler ise ilk hafta­larda üç saatten fazla araya tahammül edemezler.
Gündüzleri üç saat arayla beslenmeye ihtiyacı olan bebek­lerin çoğu, ağırlıkları 2,5 kilonun altında olmadıkça geceleri dört saat arayla beslenmekle yetinebilir. Bu çeşit beslenme saatle­ri genellikle şöyledir: saat 6’da – 9’da – 12’de – 15’te – 18’de • 22’de – 2’de.

Gece saat 2 beslenmesi: Gece saat 2 beslenmesi için en kolay yol, bebeğe meme vermek için onu uyandırmak değil, fakat t»ebeğin sizi uyandırmasını beklemektir. Bu saatte beslen­meye henüz ihtiyacı olan bir bebek, insanı şaşırtan bir dakiklikle 2’ye çok az kala uyanacaktır. Sonra bir gece (iki-altı aylık olduğu zaman) saat üç-üç buçuğa kadar uyanmaz. Bu takdirde memeyi o zaman verir ve saat 2 beslenmesi yerine sayarsınız. Saat 6 İle 7 arasında ise yeniden acıkıp uyanabilir. Ertesi gece belki sa­bah 4.30 – 5’e kadar uyuyacaktır. Bu takdirde de memeyi o za­man verir ve bunu saat 6 beslenmesi sayarsınız. Ondan sonra da, biraz şansınız varsa, bebekş saat 10’a kadar uyur. Böylece bebek, saat 2 beslenmesinden vazgeçecek duruma geldiği za­man, bu işi iki-üç gecede halleder. Artık günlük yiyecek mikta­rını altı yerine beşe bölebilirsiniz.

Gece saat 2 beslenmesinden vazgeçirme:
Bebeğin ağırlığı dört buçuk kiloyu bulunca saat 2 beslenmelerinden vazgeçilebileceği kanısındayım. O zaman, bebek 2’de uyanıp ağlama­ya başlar başlamaz mama vermek için koşacağınıza, bırakın bir çeyrek ya da yarım saat kadar ağlasın. Belki uyur. Eğer sakin-leşmezse bir miktar ılık su verin. Aradan yarım saat daha geç­tiği halde ağlamaya devam ederse meme ya da mama verme­niz yerinde olur. Fakat bir-iki hafta sonra aynı şeyi tekrar dene­yin. Beslenme yönünden, 4,5 kilo ağırlığında bir bebeğin —gün­düz normal besinini almışsa— gece saat Ikl beslenmesin© ih­tiyacı yoktur.

Saat 22 beslenmesi: kendinize göre ayarlamanız İçin en elverişli beslenme saatidir. Bebeklerin çoğu, birkaç haftalık olduklarında saat 23’e veya gece yarısına kadar rahat ra­hat mamayı bekleyebilirler. Erken yatmak İstiyorsanız bebeği saat 22’de hatta dalıa da önce uyandırabilirsiniz. Daha geç bir saatte meme vermek İşinize geliyorsa bebek uyuduğu sürece siz de keyfinize bakın. Fakat saat 22 mamasını geciktirerek be­beğin saat 2’de uyanmasını önleyeceğinizi de hiç sanmayın.

Bebeğiniz gece 2 beslenmesinden zaten vazgeçmişse, fa­kat gündüz beslenme saatleri hâlâ düzensizse —kendisi de ar­zu ettiği takdirde— 22 ya da 23’te uyandırmaya devam edin Böylece, günlük beslenme programını tamamlamış ve”sabah sa­at 5 – 6’dan önce kalkmak zorunda kalmaktan da kurtulmuş olursunuz.

ffg
loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
site ekle