Genç Kızlara Önerim

Nişanlıyken gördüğüm ufak tefek şiddetin dozu her tartışmada giderek artmaya başladı. Mahkeme, tanıklarıma, fotoğraflarıma, adli tıptan şiddet raporlarına rağmen, eşit kusurlu saydı ve beni de eşime tazminat ödemeye zorunlu tuttu.Ben şu an 30 yaşında, iki üniversite mezunu, iyi bir işte çalışan boşanmış bir kadınım.25 yaşında çok aşık olarak evlendim. Eşimi çok seviyordum…

loading...

Nişanlıyken de sorunlarımız oldu. Birkaç kez ufak tefek şiddet gördüm, fakat o zaman “Evlenince düzelir” dedim. Evliliğimizin ilk üç ayında her şey çok güzeldi. Fakat eşimin ailesi “Borcumuz var” diyerek düğün takılarımızı parça parça elimizden almaya başladı. Bu nedenle aramızda çıkan kavgada eşim beni yerden yere vurdu. Yine de sustum, aileme hiçbir şey söylemedim. Daha sonra işleri bozuldu, “Battık” dedi, arabamızı sattı. Eşim evde oturmaya, bense çalışmaya devam ettim, ama en ufak tartışmamızda şiddetin dozu daha da artmaya başladı. Bir keresinde hastanelik oldum, adli tıp rapor verdi. O halde bile çalışmaya devam ettim, yine de aileme bildirmedim. Yine bir başka tartışmada ağzım burnum kırılınca polise sığındım, o zaman ailem beni yanına aldı. Dava açıldı. İki sene süren davada eşim bütün olayları inkar etti, yalancı şahitler tuttu, onu aldattığımı iddia etti. Mahkeme de tanıklarıma, fotoğraflarıma, adli tıptan şiddet raporlarına rağmen, eşit kusurlu saydı ve beni de eşime tazminat ödemeye zorunlu tuttu. Günlerce, aylarca kendime gelemedim. O acıları, o yaşadıklarımı asla unutamadım. Şimdi ise yeni bir hayatım var, beni çok seven, çok mutlu eden, her anımda yanımda olan ve yaşadığım onca acıya karşılık sanki hediyem olan bir eşim var.İnşallah ülkemizde bir gün adalet kadını korumayı başarır, kadının hakkı olur…Genç kızlara tek önerim, lütfen şiddete boyun eğmeyin, asla kabul etmeyin. En ufak bir el hareketini bile kabul ettiğinizde, zamanla en büyük şiddete dönüşüyor, buna izin vermeyin. Sizden ricam Güzin Abla, kadına şiddete karşı lütfen sessiz kalmayın, köşenizden bu konuda yardımcı olacak şekilde seslenmeye devam edin. Şiddet mağduru kadınların sesi olun, lütfen.
YANIT :Daha nişanlıyken, sana ufak tefek dediğin neyse, şiddet uygulayan bir adamla hangi akla hizmet, evlenmişsin sevgili kızım… Benim düşüncem, şiddetin azı çoğu, hafifi ağırı olmaz. Şiddet şiddettir.
Bir tokatla başlayıp giderek dozunu artıran ve bir süre sonra da insanı hastanelik edecek düzeye gelen şiddet işte o ilk tokatta tepki göstermemek yüzünden dozunu artırır.
Son yıllarda gerçekten kadına yönelik şiddet de, kadın cinayetleri de çok fazla arttı. Akıl almaz bir şekilde hemen hemen her gün bir kadın öldürülüyor.
Sanki bir bulaşıcı hastalığa uğramış gibi erkekler çocuklarının annesi olmuş, yıllarca aynı yastığa baş koydukları kadınlarını acımasızca öldürüyorlar.
Sevgili kızım, genç kızlara, kadınlara yıllardır senin yaptığın bu hataya düşmemeleri için öneride bulunup duruyorum.
Aynı şekilde yetkili makamlara, kadın cinayetlerine en ağır cezaların verilmesi için, bu cinayetlerde ceza indirimi yapılmaması için sesimi duyurmaya çalışıyorum.
Benim gibi birçok yazar da bıkmadan usanmadan aynı çağrıyı yapıyor…
Ben umudumu kaybetmedim, mutlaka yakında bu konuda yeni girişimlerde bulunulacak, yeni yasalarla kadınlar daha ciddi bir şekilde korunacak, kadına şiddete karşı cezalar artırılacak.

loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Örgü Yemek el işleri ve Kadın Sitesi