Hamilelikte Demirin Önemi

Hamilelik döneminde önemli bir yer tutan maddelerden biri de hemoglabindir. Bebeğinizin de hemoglabine ihtiyacı olduğu için size ve bebeğinize yetecek demire gerek duyacaksınız. Genel olarak bir kadının 15 mg demire ihtiyacı vardır. Hamilelikte ise bu ihtiyaç, özellikle 20. haftadan itibaren, 30- 35 mg’a çıkar.

Pekçok kadında demir hamileliğin başında zaten yetersizdir. Gebelik ilerledikçe bu açık giderek artar. Demir, bebek için hayati önem taşır. Çünkü bebeğin tamamen anneden aldığı tek mineraldir. Ayrıca demirin kırmızı kan hücrelerinin oluşumundaki etkisini de unutmamak gerekir. Demir hamileliğin başından sonuna kadar hayati önem taşır.

Demiri etten ve et dışındaki kaynaklardan alabiliriz. Ancak etten alınan demir diğerine göre daha kolay ve çabuk emilir. Et yemeyen anne adayları da günlük menülerini planlayarak bu mineralden yeteri kadar almalıdırlar.

Hamilelikte Demirin Önemi

Demir Eksikliği Nelere Sebep Olur?

  • Demirin yetersiz seviyede bulunması devamlı yorgunluk ve bitkinlik hissine sebep olur.
  • Demir eksikliği annenin kalbi için de zorlayıcıdır.
  • Doğum esnasında çok kan kaybeden bir anne adayı için demir eksikliği bir tehlike oluşturabilir.
  • Demirin aşırı tüketimi de aynı ölçüde zarar verebilir.

Demir takviyeleri, hemoglabin oluşumuna katkı sağladıkları için gebelik sürecinde ihtiyacınız olan enerjiyi elde etmenizi sağlar. Demir C vitamin ile birlikte alınırsa daha kolay emilir. Bu bağlamda meyve suları ile birlikte alınması önerilebilir. Demirin emilimini kafein, kalsiyum bakımından zengin gıdalar engellediği için takviyelerinizi bu ürünlerle birlikte almamanız gerekir. Gebeliğin sonlarına doğru demir ihtiyacı artacağından takviyeye daha fazla ihtiyaç duyabilirsiniz. Demir takviyelerinizi doktorunuzun önerileri doğrultusunda kullanmalısınız. Doz aşımı olursa demir, çinko seviyelerinde olumsuz etki yaaratabilir.

ffg
loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
site ekle