Karışık Ot Salatası

Karışık Ot Salatası

Anadolu’da yetişen yenilebilir yaban bitkilerinin büyük bir yüzdesi salata yapmaya elverişlidir. Ya çiğ ya da haşlama salata olarak sofralarımızda boy gösterirler. Hem lezzetlidirler hem de bünyelerimiz için çok yararlıdırlar. Bahar ayları gelince pazar tezgahlarında öbek öbek yer alırlar. Artık yaban bitkilerine istanbul pazarlarında da rastlayabiliyorsunuz. Meraklısı da alıcısı da oldukça fazla. Özellikle aranıp soruluyor, hatta önceden sipariş ediliyorlar. Doğrusu gördükleri ilgiyi de hak ediyorlar. Çiğ karışık ot salatası yapmak istiyorsanız kullanacağınız yabani bitkilerin pişirmeden de yenilebilir olmasına dikkat edin. Örneğin turp otu, şevketi bostan haşlanmadan yenilemez. Salatada yer alacak yabani bitkilerin cins ve miktarlarını kendi inisiyatifinize bağlı olarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca ekşi olarak salataya sirke konulmalıdır.

MALZEME (BİR PORSİYON İÇİN)

12-15 YAPRAK RADİKA VEYA HİNDİBA

4-5 SAP KAZAYAĞI

12-15 YAPRAK KUZU KULAĞI

2-3 SAP ARAPSAÇI

12-15 YAPRAK EBEGÜMECİ

1/2 ADET KIRMIZI SOĞAN

3 ADET KİRMİZİ MİNİK TURP

5-6 ADET SİYAH ZEYTİN

5-6 DİLİM İNCE DİLİMLENMİŞ TULUM PEYNİRİ

1-2 YEMEK KAŞIĞI SİRKE

2 YEMEK KAŞIĞI ZEYTİNYAĞI

1/2 TATLI KAŞIĞI KIRMIZI PULBİBER

1/2 TATLİ KAŞIĞI TUZ

HAZIRLAMA

1.  Salatada kullanacağınız yeşillikleri kabaca doğrayın. Süzgece koyun. Üzerine ince piyaz doğranmış kırmızı soğanı koyun. Tuz serpin, ince akan musluk suyu altında mıncıklayarak yeşilliklerin sertliğini giderin. Salata kabına koyun.

2. Salataya çekirdekleri çıkarılmış zeytinleri, ince, halka halka doğranmış turpları ve körpe kıyılmış yapraklarını, sirkeyi, zeytinyağını, tuzu katın ve harmanlayın.

3.  Salata üzerine en son ince dilimlenmiş tulum peynirlerini serpiştirin, kırmızı pulbiberi gezdirip servis edin.

Not: isterseniz salataya ayrıca birkaç adet ançüez veya tuzlu sardalya katabilirsiniz.

ffg
loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
site ekle