Müjde!! Devletten Öğrencilere Günlük 50 TL..İşte Başvuru Şartları.

Müjde! Devletten öğrencilere günlük 50 TL..İşte başvuru şartları…İşkur daha önce düzenlemiş olduğu İşbaşı EğitimProgramında günlük 38,48 TL ücret vermekteydi.Asgari ücretin artmasıyla beraber bu ücrette artışa gidildi ve günlük 50 TL yani Aylık ortalama 1300 TL ‘ye çıkartıldı.

Peki İşkur’un bu hizmetinden haberdar mıyız?Hangi öğrenciler İEP’e katılabiliyor?Ön lisans, lisans, yüksek lisansdoktora ve ikinci öğretim öğrencileri ile açık öğretim ilkokulu, ortaokulu ve lisesi ile açık öğretim fakültesi öğrencileri programdan faydalanabiliyor.

loading...

İEP’e katılmanın diğer şartları nelerdir? -Kuruma kayıtlı işsiz olmak, -15 yaşını tamamlamış olmak, -İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısmı veya eşi olmamak,

-Programın başlama tarihinden önceki 3 aylık dönemde programın yapılacağı işyerinin çalışanı olmamak, -İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanarak, danışmanın uygun görüşünü almak.

İEP süresi ne kadar olabiliyor? İşbaşı eğitim programı 160 güne kadar düzenlenebiliyor. Günde en az 5 saat olarak işveren ve öğrencinin kabul etmesi ve günde 8 saati aşmamak üzere günün herhangi bir zaman diliminde uygulanabiliyor. Dolayısıyla öğrenciler ders saatlerinden arta kalan zamanlarda programa katılabiliyorlar.

İEP süresince öğrencilere İŞKUR tarafından hangi ödemeler yapılıyor? İŞKUR, programa katılan öğrencilere aylık ortalama 1300 TL cep harçlığı ödüyor ve program süresince iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini de karşılıyor. Bu sayede öğrenciler staj yaparken geçici süreli de olsa gelir elde etme imkanına sahip olarak sağlık hizmetlerinden de yararlanabiliyor

loading...

Öğrenciler programa katılacakları işyerini nasıl belirleyebiliyor? Öğrenciler programa katılacakları işyerini kendi bulabilecekleri gibi İŞKUR’a da başvurup programdan yararlanmak isteyen bir işverene bağlı işyerinde İEP’e katılım sağlayabiliyor. İŞKUR tarafından hazırlanan sözleşmenin imzalanması ve tarafların programdan yararlanma şartlarının uygun olup olmadığı hususunda yapılacak genel değerlendirme sonucu İŞKUR tarafından verilen onay ile program başlayabiliyor.

Öğrenciler hangi işyerlerinde programa katılabiliyor? En az 2 sigortalı çalışana sahip olan işyerlerinde düzenlenebilen program kapsamında işverenlerin 2 ile 10 arasında çalışanı varsa 1, 11 ve üzerinde çalışanı varsa çalışan sayısının 1/10’u kadar katılımcı alabilme hakkı bulunuyor.

Öğrencilerin programla ilgili bilmesi/dikkat etmesi gereken diğer hususlar nelerdir? -İEP’te program süresinin 1/10’undan fazla devamsızlık yapılamıyor, aksi takdirde 12 ay süreyle programdan faydalanılamıyor. -24 ay içerisinde en fazla 160 gün süreyle programdan faydalanılabiliyor. -İEP’ten yararlandıktan sonra 6 ay geçmeden yeni bir İEP’e veya İŞKUR tarafından düzenlenen diğer kurs/programlara katılım sağlanamıyor.

loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Örgü Yemek el işleri ve Kadın Sitesi